Než jsem dopsal... (oprava)

čtvrtek 28. leden 2010 09:23

...přišel pozdrav - prý ze Sibiře - a byl avizovaný, že bude silný.  A byl !

Pohled na hladinu „naší“ nádrže Jordán je vždy kouzelný, i když bývá občas ovlivněn počasím... Když jsem nedávno projížděl po hrázi a rád se opět díval , chyběla mým očím jiskřící běloba i zrcátka plácků pro klukovské hokejové boje - chyběla mi typická „paní Zima". jardanzima.JPGVzpomněl jsem si, že přes tuto hráz často jezdíval na chatu v Plané nad Lužnicí pan herec Rudolf Hrušínský. A právě vzpomínka na jeho roli ve filmu Rozmarné léto zrodila aktuální parafrázi známé věty - a tak jsem si říkal, že letošní způsob zimy se mi zdá poněkud nešťastným... Pršelo, občas sněžilo, pak si teploměr malinko zalaškoval s minusovým znaménkem – a zase tálo.

Takové teploty vyvolaly i moji vzpomínku na jedno utkání slavného táborského klubu DSK pár let po válce. Hokejové hřiště, s bočními mantinely asi 30 cm vysoké, z fošen na délku, za nimi nahrnutý sníh, na stranách u branek už vysokými, bylo jako každý rok, instalováno na ledu pod břehem u Botanické zahrady. Hned na začátku vzpomínané hry se hřiště ale začalo pomalu zatápět, diváci z ledu kolem museli na břeh a bylo po klání. Inu, počasí bylo silnějším soupeřem a tak zvítězilo.

Myslím, že už málokdo ví, jak také rozmar počasí nás, táborské patrioty, připravil o zápis do evropské hokejové historie. V Československu se v roce 1925 konalo 10. mistrovství Evropy v hokeji, ale počasí zimním sportům vůbec nepřálo. Teplo tehdy "odplavilo" hřiště v Praze a tak se mělo hrát v Táboře na Jordánu. Ale i zde pokryla led vrstva vody – a bylo po radosti. Bojovalo se (za menší účasti zemí) tedy o medaile v Tatrách - na Štrbském plese a ve Starém Smokovci (9.-11.ledna) a ČSR získala titul.

Na tento článek jsem se chystal několikrát,minusditextu.jpg ale než jsem stvořil načisto řádky o letošní paní Zimě, přišla supernadílka vloček a trochu i více mrazivo, ale stejně jsem ho nedopsal... Až dnes ráno na mě ze stolku „mrknul“ displej teploměru  číslem venkovní teploty-na balkonu ve 3.poschodí: -20,0 st.C a to je mráz takový, že zajet ven podívat se na hráz si vůbec netroufnu. Tak dostal šanci definitivní zrod článku.

 

Vím, že není „počas“ ten, aby se zalíbil lidem všem.

zima.jpgTak přeji těm, co mají rádi zimu, led a sníh,

hodně krásných dní – a těm,

co se užuž těší na jaro a letní teplo přeju klidné čekání.

 

Jaro přece ještě nikdy nezklamalo – vždy přišlo…

 

 

Z jihu Čech přeje

 

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

O životě(nejen bez růžových brýlí)...

I když nemám vždy životadárné a hřejivé slunce nad hlavou... ještě a stále mám rád život a to v dobré a slušné společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora