Karel Čáslavský – (nejen) filmový historik

čtvrtek 3. leden 2013 15:45

Vzpomínám na pana Čáslavského – na oblíbeného autora a průvodce  nejen oblíbenými televizními pořady. S tímto  sympatickým a ušlechtilým mužem jsme si  před lety vyměnili několik zpráv…

foto-caslavsky.jpgRodák z Lipnice nad Sázavou (*28.1.1937) byl filmový historik, publicista a moderátor,  archivář Národního film.archivu. Absolvoval  Střední filmovou školu v Čimelicích .  Od  roku 1956 pracoval ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent produkce, později jako asistent režie.

   Jako historik se zajímal  o oblast zpravodajského filmu; byl specialistou na němý film a americké grotesky. Obdivoval období „první republiky“, léta Karla Čapka. Byl také propagátorem a obdivovatelem českého filmu, nadšeně a dlouhodobě to  dokazoval ve své práci pro ČsT, nyní Českou televizi. 2Srosakem-foto.jpg  Málokdo nezná televizní pořady „z hlavy a  pera“ Karla Čáslavského:   „Vltava v obrazech“ (2001);  od roku 1992 až do  2012 „Hledání ztraceného času“ (seriál  dokumentů).O soutěžním pořadu „Videostop“, vysílaném v ČST od roku 1985 do 2002 (s přestávkami) ví  snad každý…A právě zde se stal neznámý archivář Čáslavský celorepublikově uznávaným znalcem historie filmu. Byl nezbytným účastníkem, moderátorem (s Janem Rosákem)  a porotcem-arbitrem soutěže.

● ...vybráno z dopisu

(…) „ ... zdravím a děkuji za dopis. Na otázku o mém vztahu k jižním Čechám mohu odpovědět rád a bez váhání. Nepocházím odtud, jsem z Vysočiny, ale prožil jsem tady čtyři léta svého mládí a dodnes na to rád vzpomínám. Studoval jsem filmovou školu v Čimelicích. Podnikali jsme výpravy do širokého okolí - vlakem či stopem do Písku, na kolech na Zvíkov a k Orlíku. Na údolí pod Zvíkovem, na soutok Otavy s Vltavou nikdy nezapomenu. Jak tam bylo krásně... Dokonce ještě pamatuji vory, jedny z posledních, a taky vorařskou hospodu. Všechno to už dávno skryla voda.(...)  Jižní Čechy a jihočeská města, řeky a rybníky se objevují i v mých pořadech - ale to hlavní teprve chystám a proto je předčasné o tom hovořit. X  (...)  Jinak Vám přeji zdraví, jak to jen je možné, a abyste měl pořád něco zajímavého na práci.  podpis.jpg

S přátelským pozdravem na jih"                                

 

 X  pozn.R.K. : jednalo se o práci na  pořadu  "Vltava v obrazech". Uvedeno  v tv  v roce 2001.

… co závěrem ?       

Karel Čáslavský  - znalec filmové historie a  celoživotní vyznavač  klasických mravních hodnot;  od předsednictva Masarykova demokratického hnutí držitel (v roce 2002) čestné medaili T.G. Masaryka; v anketě TýTý 2009  uveden do Dvorany slávy;  otec dvou dětí (syn Petr, dcera Helena, manželka Květoslava); od 2006  vdovec;  celý rok 2012  vážně nemocný - zemřel ve svých nedožitých 76 letech – v Praze 2. ledna 2013.

dolukonecfilmu.jpg

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

O životě(nejen bez růžových brýlí)...

I když nemám vždy životadárné a hřejivé slunce nad hlavou... ještě a stále mám rád život a to v dobré a slušné společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora