Cesta z malého Lomu (nejen) až pod olympijské vlajky

sobota 9. únor 2013 09:02

Tyto dny vzpomínají  mnozí z několik generací našich nejenom špičkových lyžařů, ale také studenti  na svého učitele, trenéra a rádce. Na muže, který  mimo jiného stál u historicky  nejúspěšnější  české lyžařské účasti na zimní olympiádě…

Před  80 lety – 10. února 1933  se v  obci Lom (6 km od Tábora) narodil   Jaroslav Potměšil, pedagog Fakulty tělesné výchovy a sportu UK Praha  a  ústřední lyžařský  trenér a sportovní funkcionář.

Studijní cesty  a  bohatá praxe  -   Po maturitě na  táborském Reálném gymnáziu v 1952  jeden  rok učil na Odborném učilišti státních pracovních záloh v  Kovosvitu – Sezimovo Ústí  český jazyk, občanskou nauku a tělesnou výchovu. Svůj pedagogický i sportovní růst  dokázal při studiu institutu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy  v Praze (ITVS) a aspiranturou na Katedře turistiky a lyžování ITVS v letech 1953  až 1957. Absolvoval také  francouzskou školu Ecole Nationale de Ski et Alpinisme v Chamomix. O deset let později  získal titul kandidáta pedagogických věd (CSc) a  jako pracovník  Fakulty TVS složil doktorát z filosofie (PhDr.).

V letech 1958 až 1974 učil, ale pro své postoje k vstupu vojsk do naší vlasti 21. srpna 1968 byl označen jako „nežádoucí“ pedagog a dále nesměl učit. Pracoval potom ve Výzkumném ústavu pro vrcholový sport při fakultě. JPotmesil2.jpg    Na post pedagoga se vrátil v roce 1990  na fakultu  a zde za dva roky, na základě  dosavadní práce a písemných publikací, habilitoval v oboru kinatropologie (zkoumá zejm. funkci  pohybových činností člověka, jejich rozvoj, účinky v prostředí - tělovýchově, sportu, fyzioterapii a zdravotní tělesné výchově). Získal titul docenta. Fakultě také prokázal mnoho služeb v devadesátých létech ve funkci předsedy Akademického senátu. 

… a nejen lyžování  -  Docent Potměšil měl od dětství zájem o sport, zejména o lyžování. Na táborském gymnáziu bral sport  vážněji, vedl lyžařské výcviky studentů a hrál basketbal; čas věnoval tréninkům a soupeření  v  družstvu atletiky Stavebních závodů Tábor. Při studiu v Praze se aktivně věnoval běhu na lyžích.  Měl úspěchy na domácích závodech (Mistrovství ČSR) a stal se i  reprezentantem v závodech mezinárodních. Např. Na  Akademickém mistrovství světa v Zakopaném (Polsko) získal stříbrnou medaili ve štafetě čs. mužů. Nebylo možné přehlížet jeho odborné schopnosti a proto byl v roce 1978   jmenován ústředním trenérem lyžování ČSSR. Zúčastnil se šesti MS a na jednom z nich -  ve Val di Fiemme 1991 - jako šéf  našeho závodního lyžování označil mladou Kateřinu Neumannovou (nar.15.února 1973), zejm. v závodě na 5km  za „hvězdičku spadlou z nebe“.

Ve své funkci šéftrenéra zažil nejúspěšnější Zimní olympiádu  v naší historii – v Sarajevu 1984:  čtyři medaile získali pro republiku lyžaři: 1x stříbro-štafeta žen 4x5 km,  3x bronz: sjezd Olga Charvátová,  běh 5km Květa Jeriová a skok na velkém můstku Pavel Ploc ; stříbro  přivezli hokejisté a bronz krasobruslař Jozef  Sabovčík. Po roce 1989 byl Potměšil zvolen členem předsednictva a předsedou Československého svazu lyžařů. Aktivity a jméno v „lyžařském světě“ jej dovedlo k delegování do mezinárodních komisí FIS – Cross Country commitée a Welt Cup Commitée.

Osudová změna - Jaroslav Potměšil byl stále aktivní na Katedře pedagogiky, psychologie a didaktiky sportu, zabýval se problematikou sportovního tréninku. Jan_potmesil.jpg  Ke změně došlo  8. prosince 1989, kdy při dopravní nehodě jako spolujezdec  utrpěl syn Jan (* 31.3.1966) zranění páteře a částečně ochrnul (paraplegie). Po dlouhém léčení a rehabilitaci zůstal upoután na invalidní vozík. Nejen silná vůle jej vedla zpět na divadelní půdu… a je právem oceňovaným divadelním i filmovým hercem. V roce 1996  obdržel Cenu Thálie  pro mladého herce;  v roce 2000 Cenu Alfréda Radoka za divadelní roli  Richarda  III.

 

Docent  Potměšil, ovlivněn tragickou realitou, se ve svých sedmapadesáti letech  začal intenzivně zabývat problematikou zdravotně postižných. Jejich integrací, pohybovými aktivitami a možnostmi studia na Univerzitě Karlově v Praze. Mimo svou pedagogickou práci  byl ještě předsedou "Iniciativy" (s výše uvedeným zaměřením) na UK a  komise pro zlepšení podmínek studia zdravotně postižených studentů  na UK. Spolupracoval jako poradce „Konta bariéry“ a garant „Kontaktu bB“ (bez bariér)- asociace pro studium, rehabilitaci a sport bez bariér.  Je autorem nebo spoluautorem více než deseti publikací a učebních textů o problematice zdravotně tělesně hendikepovaných.

  Vzpomínání… -     V lednu před pěti lety jsem oslovil pana Potměšila s prosbou, že bych rád doplnil svůj archiv rodáků z Táborska o jeho jméno. Domluvili jsme se a společně zpracovali text.. Po úpravách  byl jím schválený a  k jeho 75. narozeninám byl článek otištěn 6. února 2008 v regionálním týdeníku. Také jsem dostal souhlas s vložením do internetové Wikipedie stránku s jeho „encyklopedickým“ životopisem. Vyměnili jsme si více e-meilů, m.j.  také o tom, že o mně slyšel od svého syna, který dlouho moderovat televizní „Klíč“ (magazín nejen pro tělesně postižené).  V něm  četl mé příspěvky. Dá se říci, že jsme s Janem byli a snad i jsme  kolegové vozíčkáři. Domluvili jsme také s panem Potměšilem,  že se v létě 2009 některý víkend sejdeme nedaleko na jeho chalupě v Lomu a že tam bude i Honza. Ale osud nám to již  nedopřál…

...  a  závěrečná slova

Docent  PhDr. Jaroslav Potměšil, CSc.  byl  člověk vstřícné a ochotné povahy, ale zejména tolerantní, vzdělaný, připravený a zkušený pedagog.  Navždy zůstane osobností, která zanechala v životě Fakulty TVS výraznou a stále potřebnou stopu.  Byl a je vzpomínán  jako aktivní sportovec a iniciativní trenér i funkcionář a také společensky vnímavý a prospěšný odborník. ano_stopa.JPG

Nemoc jej vyřadila v roce 2009 z další práce… Rodinu a známé i také k svému  srdci přirostlou bílou lyžařskou stopu navždy opustil v nedožitých sedmdesáti osmi let  -  10. prosince 2010.  

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

O životě(nejen bez růžových brýlí)...

I když nemám vždy životadárné a hřejivé slunce nad hlavou... ještě a stále mám rád život a to v dobré a slušné společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora