Večery pod lampou

úterý 29. duben 2008 11:28

Stádlec - Retezový most pres Lužnici
Rudolf K.

Ne, nebojte se slov o kdysi populárním čtení našich maminek a babiček. A vůbec nechci psát o čtení - i když by na místě možná otázka vhodná byla : už jste přečetli nebo alespoň prolistovali knihy, nalezené pod vánočním stromkem 2007 ? Ne, že vůbec nebyl čas...? Tak ten vám dát ani prodat nemohu, ten si musí každý najít a udělat sám.

Já si ho nedávno udělal - právě pro takový večer pod lampou v koutě pokoje. Z magnetofonu tiše zněly staré dobré hity a lákaly jako bájné Sirény - "Váš dům šel spát... a že lodi už odpluly do Triany ... i že děti z Pirea už dávno spí a nejsou na břehu..." - ale já odolal, byl fit a snad i o kousíček času mladší.

Štůsek fotografií na stolku se každou zasouvanou do okénka alba tenčil a s každou přiloženou doprovodnou popiskou se pokoj plnil útržky vzpomínek. Snímky v našem albu budou už navždy připomínat třeba loňský rodinný autovýlet do údolí Lužnice a pohled z kuriózního řetězového mostu, stejně jako jedno odpoledne u sluncem zalitého českokrumlovského zámku. S poslední fotkou však nepřišel nostalgický povzdech za uplynulým časem. Ne, že bych stárnul rád, ale když je na co dobrého vzpomínat, tak je zákonitě i na co podobného se těšit. Opravdu se těším na léto 2008 - vždyť pět minut šumotu jezu na řece, vstřebávaného v pohodě neuspěchaného výletu, je lepší než pět koleček šumivého multivitamínu ve sklenici vody a hodinka "tichého dialogu" s přírodou může dát více než řada sezení u psychoterapeuta nebo upovídané vše znající sousedky. A pohled od zeleně listoví k modrobílé obloze a zas dolů k trsům trav má navíc - narozdíl od obrazovek a monitorů - bezplatnou a nadstandardní léčebnou blahodárnost pro naše unavené oči.

Večer se přehoupl do noci. Uložil jsem zvěčnělé vzpomínky do knihovny a byl rád, že jsem si tenhle čas našel, že jsem nepodřimoval (nebo nevěřícně kroutil hlavou) u televize ... a že fotky neskončily odložené na „ažněkdybudečas" v krabici či zásuvce. A do úplně dobré noci mě ještě doprovodila krásná melodie a kouzelný hlas Milana Chladila: „...krásné je žít..."

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

O životě(nejen bez růžových brýlí)...

I když nemám vždy životadárné a hřejivé slunce nad hlavou... ještě a stále mám rád život a to v dobré a slušné společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora