Vzpomínka na starší letní výmluvu…

sobota 7. září 2013 16:26

Když budík  zazvonil k uvítání rána, měl za sebou už dvě-tři hodinky bolestivého bdění. Přesto vstal a užuž  vyrážel splnit slib…

Na prahu se rozhlédl po zahradě i okolí. Ač jsou na Táborsku letní rána známá, že jsou hojivé již rodícím se sluncem, třpytivou rosou a ptačí poezií,  jeho  trojka vlevo nahoře bolela víc a víc... Konstatoval, že svůj včerejší slib pokosit zahradu nesplní.   „Jedu na pohotovost se zubem, do pondělí nevydržím", sdělil probouzející se manželce. Skousnuté tamponky vaty ochucené rumem nepomáhaly, snad jen  té - po letech oblíbené - „desetince promile“. Kdyby překvapené ženě  řekl, že jede do Kardašovy Řečice na sjezd absolventů mateřské školky po pětatřiceti letech, asi by v klidu uvěřila. Podle výrazu  tváře  brala manželova  slova  jako výmluvu nechat práci na ní... 

           Vyrazil  (nemaje ještě auto, protože v  celostátním pořadníku na koupi auta bylo před ním asi  X tisíců  toužících a to několik roků…)  pěšmo do  obce na autobus směr  okresní město.  Ordinace bývaly asi jediným místem, kde se s úsměvem ptali (nebo i  dnes ?)  nač si stěžujete. A když v ordinaci pohotovosti  poznal  muže v bílém. bývalého spolužáka, bolest  o kus ustoupila. Déle se neviděli a tak slova plynula - ale najednou "cvak" - a neplynul proud v drátech ani zásuvkách. To  bývávalo  skoro často. Pokračovali v proudu řeči o stavu svých těl a spořitelních kont a  tím  i nárocích svých žen.

     V zubařském křesle však chyběl ten pravý pocit uvolnění a proud se stále toulal někde mimo síť, když přišla  střídající kolegyně v bílém. Muži se přesunuli se do nedaleké hospody. Té se také vyhýbaly ampéry, volty,  ohmy a jiná slova, od školy užuž zapomenutá. Hodný vedoucí provozovny restauračního podniku  RaJ  velkoryse nabídl, že když neteče proud, neteče ani Budvar a  může servírovat jen dva poslední „lahváče“, ale cokoli z tvrdšího moku.  Neví se, zda vůbec někdo dokázal, že  „Alkohol, podávaný v malých dávkách lékařem je lék a může být v jakémkoli množství !“  je pravdou nebo hospodským „kecem“.   Potenciální pacient by asi  byl obhájcem.  Proč…?  Protože bolest zubu definitivně ustoupila. Blikla   žárovka nad výčepem -   tak se jali  k placení  i  odchodu. Také s domluvou, že se po neděli sejdou v ordinaci.  Rozešli se  a  on, přespolní, čekal na  bus  dost (ne-li  hodně) .

       V autobusu  už zub vůbec necítil, v nohách naopak příjemné teplo a v žaludku chuť na něco dobrého.  V obci od zastávky  v duchu  si sumíroval slova pro manželku. bum-vymluva.JPG  Šel,  šel a koukal zda někdo známý nekouká.  Nekoukal, ale vtom  jedna betonová dlaždice ( položená v  oblíbené „dobrovolné“ brigádě v AKCI  Z – pracovní  činnosti občanů) vystrčila růžek před špičku boty. Přistál přímo ústy  na obrubník chodníku u záhonu. A to nedobrovolně !

     Žena, když uviděla natékající ret a  načervenalý kapesník v jeho ruce,  pokývala a šla pomaleji  obracet  trávu. Prý jsou ženy k bolestem daleko statečnější a více vydrží.

    No, nevím zda v tomto případě je fér to napsat ? Určitě ne – opravdu  platí řádka výše !  

    Slunce se už pomalu vydávalo k večerní pozici, seděl pod ořešákem s kapesníkem v ruce a v myšlenkách s otazníkem, jestli má ženě sdělit  úplnou pravdu nebo... co ráno použije . Horní trojka se opět pichlavě hlásila a v dolní sanici to podezřele a  nepříjemně škubalo okolo čtyřky vpravo a jazyk „nahmatal“  místečko asi  po kousíčku odštípnutého zubu.

„Že bych  to  ráno zkusil… no,  zkusit  třeba to s tou Kardašovou Řečicí ?! ? polohlasně si  řekl, zakroutil hlavou a  sáhnul pro další analgetikum.

 

 

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

O životě(nejen bez růžových brýlí)...

I když nemám vždy životadárné a hřejivé slunce nad hlavou... ještě a stále mám rád život a to v dobré a slušné společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora