Z archivu (nejen) o dopisech třech českých žen…

neděle 22. září 2013 16:08

* První dopis je z Prahy, ale od rodilé Brňačky (5.6.1950) ;           * druhý od  JUDr. narozené (19. 10.1929) v Praze;      *  třetí od  milé paní, která má ráda "staré dobré časy" – umělkyně,  rodačky v  Praze (7.12.1948 ).     V textu tohoto blogu  je  více o životě  i  také  o  radostech  mládí  žen,  které  před  lety zamířely k poštovním schránkách v pražských ulicích nebo do  poštovních úřadů…

* 1  =  JITKY  ZELENKOVÉ  -  úspěšné a populární zpěvačky; zelenkova.jpg   otec byl dirigent  a  matka zpěvačkou. Jitka  začínala v r. 1967  a  po úspěchu ve dvou celostátních pěveckých soutěžích "Talent"  získala angažmá -  hrála a zpívala  v Divadle  Rokoko (od 1968 do 1972),  potom se pokoušela o sólovou pěveckou dráhu; od 1973 mnoho let zpívala v  dívčí skupině Karla Gotta (s Janou Kociánovou, Vlastou Kahovcovou a Jarmilou Gerlovou).      K významné spolupráci patří i koncertování s SHQ Karla Velebného, rozvinula svůj  jazzový talent. Jitka Zelenková vystupovala jako host s orchestry Karla Vlacha, Gustava Broma, Václava Hybše. Také s Tanečním orchestrem Českosloven- ského  rozhlasu, s ním natočila své první nahrávky pro Supraphon. Na festivalech získávala ocenění poroty i přízeň publika (Bratislavská lyra, Děčínská kotva, Sopoty).      Také nazpívala soundtrack   (zaznamenaný zvuk doprovázející vizuální médium,např.: k české hudební komedii  Trhák (premiéra filmu 1.3.1981,  režie Zd.Podskalský, scénář Z.Svěrák a L.Smoljak;  v tom filmu Zelenková  nehrála;   role Kalinova dcera - hrála Dagmar Veškrnová a  zpěvačka jí tedy jen propůjčila hlas.        Dále byla jako host orchestrů: např. Big Band Felixe Slováčka, Golem, Boom-band!... a speciální host do programu Karla Gotta.  Aktivně a pravidelně se často  účastní charitativních koncertů.

---------

Na mou otázku, jaký má vztah k jižním Čechám, napsala  a  přidala  foto…

 "Jižní Čechy přímo zbožňuji. Dýchají na mě zvláštním, neopakovatelným kouzlem a člověku se chce neustále vracet na ta krásná místa. rybnik_Zelenk.jpg  Často jsem také v jižních Čechách vystupovala a krom skvostů, jakými jsou kupříkladu Český Krumlov či Jindřichův Hradec, mám ráda jihočeské vesničky, rybníky... a lidi. 

     Celých 14 dní v létě jsem také trávila přímo u rybníka, kde denně jsme se dívali na desítky kaprů a bylo nám tam moc dobře. Také doufám, že poznám tak další jihočeské kouty.     Moje kamarádka z Ameriky, která tu byla před lety na jaře a podnikla několikadenní výlet po jižních Čechách, byla tak nadšená, až jsem nabyla přesvědčení, že Amerika je proti jižním Čechám úplně NIC !  Nechť se vám, všem Jihočechům, vede dobře. "

---------------

 * 2 - Na otázku,  jaký má vztah k jižním Čechám, odpověděla  rodačka z Prahy, JUDr. DAGMAR BUREŠOVÁ   * 19. října 1929, v rodině advokáta Josefa Kubišty. buresova-dgm.jpg Provdala se za lékaře Radima Bureše;  mají dvě dcery; k rodinným přátelům patřila např. rodina Václava Havla.      Vystudovala (1952) pražskou Právnickou fakultu UK a do  roku 1989  působila jako advokátka, specializovala se na pracovní právo a problematiku náhrad škod za pracovní úrazy. V období tzv Husákovy normalizace (od r.1970) zastupovala na stovku osob stíhaných totalitním režimem, např: Milana Kunderu, Ivana Medka, zastupování matky Jana Palacha, v procesu s komunistickým poslancem Vilémem Novým.  JUDr. Burešové causu volně zachycuje třídílná televizní série Hořící keř (film)  V roce 2007  byla v rámci soutěže Právník roku uvedena do právnické síně slávy.

      Po pádu totalitního režimu, (v prosinci 1989) se stala Dagmar Burešová ministryní spravedlnosti - iniciovala vydání osobních dopisů Milady Horákové do rukou pozůstalých; také stála u zrodu Zákona o mimosoudních rehabilitacích a podporovala lustrační  zákon.  Byl v konečné verzi jiný; neúspěšně prosazovala zveřejnit jména příslušníků StB a funkcionářů KSČ, kteří přímo řídili StB. V letech 1990-1992 byla  předsedkyně  České národní rady a také r. 1990  byla zvolena první starostkou Junáka po obnovení skautingu v českých zemích. Od roku  1998 je členkou správní rady Česko-německého fondu budoucnosti.

----------------

Řádky dopisu paní Burešové…

„Letní prázdniny - od doby, kdy jsme přestali jezdit s kamarády stanovat v Bulharsku, protože na divokých plážích vyrostly hotely - trávím v jižních Čechách i na Šumavě..   Do ciziny vlastně nejezdím, kromě služebních cest v době, kdy jsem byla v politice... Ze všech zemí, které jsem viděla (nebylo jich moc, za totality mně na dlouhou dobu vzali pas), jsou Čechy a původní Československo nejkrásnější.

       Dříve jsme s dětmi stanovali na břehu Kačléžského rybníka  nedaleko Jindřichova Hradce. rybnik-kacl2x.jpg Neznám větší rozkoš, než když člověk ráno ze spacáku rovnou skočí do vody ...a stejný pocit štěstí jsem měla večer, když jsem pozorovala na lesklé ploše odlesk zapadajícího slunce. Nebo, když jsme jen tak seděli u stolečku, hřáli se na sluníčku a třeba hráli s kamarády karty.Okolí  k nám byly vždy vlídné a laskavé - a měli jsme tam všechno: báječné koupání, studánku, mohutné duby, které chránily před slunečním žárem, hřiby na hrázi a spoustu poddubáků na  „houbovém vrchu“.  I

      A lidé v jižních Čechách jsou nějak lepší než jinde. Jsou srdeční, vstřícní a poctiví. V Jindřichově Hradci je překrásný zámek, nádherná je Třeboň - prostě jižní Čechy jsou kraj mého srdce. Takže: jižní Čechy miluji a budu tam jezdit až do smrti."

 Kačležský rybník byl založen v roce 1544. Poslední úpravy prováděl Jakub Krčín.

 ------------------

 

* 3    IVA HÜTTNEROVÁ  - herečka, tv moderátorka, spisovatelka, huttnerova.jpg   malířka. (* 17.12. 1948 v Praze). Na základní škole navštěvovala dramatický kroužek, mezi její záliby již tehdy patřila literatura a divadlo.   Vystudovala DAMU – obor herectví,  hrála v Divadle Na Okraji, Pod Palmovkou, Divadle Josefa Dvořáka, Na Fidlovačce.  Od r.1968 hrála v 28  filmech,  tv filmech a seriálech. Hüttnerová se své původní herecké profesi již prakticky nevěnuje, v poslední době  se objevila v  seriálu ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ , kde i  dnes hraje  svéráznou paní  Lepešovou - plné rad a  nápadů...

 Navrhovala kostýmy, jevištní dekorace a plakáty pro různá divadla a televizní pořady. Malovat začala  když byla v divadle Karlovy Vary; zde měla r. 1974 i  první výstavu. Dodnes realizovala na 200 autorských výstav v Čechách, na Moravě, na Slovensku, ve Stockholmu a v New Yorku. Její obrazy jsou součástí stálých expozic naivního umění v Paříži a Hamburku a je evidována v  encyklopediích např. v Japonsku, Francii a Švédsku.   Huttnerova-podpis.jpg   Vydala 4 autorské knihy - Obrázky z lásky, Domácí Štěstí, Jak Upír Uršulín o zuby a ke štěstí přišel, Za domácím štěstím - a ilustrovala  knížky  různých autorů. Pravidelně Huttnerova-postak.jpg  vydává oblíbené nástěnné kalendáře.      Moderovala i autorsky vytvářela  šest let pořad Domácí Štěstí v České televizi, v současné době moderuje v ČT pořad Barvy Života speciál . Má ráda "staré dobré časy" a je sběratelkou starých předmětů z domácnosti, zejména textilií. Její největší zálibou je ale zahrada.

------------------

 Na otázku o jihu Čech  doputoval do mé domovní schránky dopis s odpovědí  od Ivy Hüttnerové…

       "Neznám člověka,slepene-dobcice.jpg  který by poznal jižní Čechy a neměl je rád. Můj děda se narodil v malé vesničce Dobčice, kousek od Českých Budějovic. Je to klasická jihočeská ves - s husím rybníkem uprostřed, s kapličkou pod lipami, obklopená staveními selského baroka. Jako holčička jsem tam jezdila na prázdniny a dodnes se tam vracím každý rok alespoň na chvilku. Jenom se projdu, podívám se od lesa do kraje... zajdu na hřbitov v sousedních vesnicích a hledám na starých železných křížích naše jméno.

Ukazuju tu krásu i svým dětem a věřím, že se tam budou po letech stejně rády zastavovat - a i když jsou jako já rodilí Pražáci, budou vědět, že tam někde mají "kořeny" a budou stejně sentimentální jako já..." Huttnerova-podpis.jpg

 P.S.  poznámka R.K. :  =   nová česká filmová komedie  Babovřesky byla  natáčena také v Dobčicích a Záboří.

---------------------

Pro potenciální turisty a zájemce z jara nebo léta roku příštího navštívit  osm měst na jihu Čech. Pokud už tam někdo byl ( i vícekrát...)  jistě přátelům cesty  doporučí.  8x_obr_najihcech.jpg

na pomoc....

1-foto-textjih.jpg 

 

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

O životě(nejen bez růžových brýlí)...

I když nemám vždy životadárné a hřejivé slunce nad hlavou... ještě a stále mám rád život a to v dobré a slušné společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora