VŘSR je opět zde ...

pondělí 6. říjen 2008 13:24

a já, věrný Jihočech, to vnímám a cítím ve vzduchu. Žil jsem a žiju s tou dobou rád, protože…

mám rád nejen čas barvení stromů, ranních mlh a prvních mrazíků - a také vypouštění rybníků. Ano–opět začíná to "Velké Říjnové Stěhování Ryb" z našich stříbrných zrcadel do rybích sádek. A tam šupináči počkají na čas vánoční. Sice k jejich smůle, ale k naší potěše. I takový je už život...vylovvrsr.jpg

Často jsem - v celém svém již pokročilém životě - sledoval podmanivý koncert chlapské práce se sítí, pramicí a bidlem, s kesery a káděmi... A bylo mi mezi muži ve vysokých gumovkách vždy dobře (na ilustračním snímku).

Při pohledu na „naše táborské moře“ Jordán mě už mnohokrát napadlo, jaká je škoda, že se také neslovuje. To by byla podívaná a nejen pro Táboráky! Naposledy viděli naši prapředci obnažené dno staré údolní nádrže před 178 lety při opravě hráze. Šupináči se tedy dostávají z vody jen přes návnady sportovních rybářů. I když, jak si sám dobře pamatuji, byla výjimka. Psalo se jaro a počátek léta 1945 a obyvatele této vodní říše také stihla daň světové války a našeho osvobození. Vojáci vítězů tehdy uprostřed Jordánu vrhali z pramic kolem granáty... Smutný byl pohled na hladinu, posetou stříbřitými skvrnami. Sbírané omráčené ryby sice nekrvácely - ale srdce táborských rybářů ano...

Ale zpět k říjnu letošnímu…

2jordanvrsr.jpg

Na jordánské hrázi – a nejen tam – chodce občas ťukne rybí nádech vzduchu. To když projede auto - snad by mu i slušela nad kabinou taková malá tabulka "VŘSR" - které v zásobnících s přívodem kyslíku veze šupináče do přechodného bydliště. A je to také první tradiční vlaštovka faktu, že se začal nezadržitelně blížit konec roku.

A dovedete si představit české vánoce bez českého kapra? A fajnšmekři bez „Kapr z Třeboně-chlouba kuchyně!“.. Já vůbec ne - a proto asi vnímám o trochu více tenhle velký čas výlovů a rybího stěhování. Z jihu Čech přeju všem pěkný podzim – třebas i s víkendovým raním výletem k některému blízkému lovenému rybníku. Je to zajímavá atmosféra, pro děti poučný zážitek a pro zdraví příspěvek… A že odtud přinesená ryba potom večer nebo druhý den doma chutná dvojnásob věřte – je totiž kořeněná pěknou vzpomínkou.

 

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

O životě(nejen bez růžových brýlí)...

I když nemám vždy životadárné a hřejivé slunce nad hlavou... ještě a stále mám rád život a to v dobré a slušné společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora