Nejen Petr Nárožný jezdí rád na jih…

pátek 28. listopad 2008 17:27

na hrázi Horusického rybníka

… a přiznává, kde mu začne duše zpívat. A dramaturg Aleš Ulm zase ví, kde jsou místa, která naplní člověka chutí na vše se vykašlat a lehnout si…

Občas zalistuji v archivní poště - v dopisech známých osobností a opět si pročtu jejich slova vyznání i uznání, která mi mimo jiné, tito rodáci z jiných koutů před lety napsali o jihu Čech... Pro dnešní povídání jsem vybral třináct jmen a třináct vět - působí na mne jako ty pomyslné třešničky na dortu - tak pěkně pohladí ...


Dramaturg České televize ALEŠ ULM říká, že: ...cesta tam vede překrásnou krajinou, se zalesněnými kopečky a s rybníky - ideální zákoutí, která vás naplní chutí na vše se vykašlat a lehnout si tam někde s knihou…
Narozny.jpga herec PETR NÁROŽNÝ přidává:Narozny.jpg Možná, že to řeknu na dnešní dobu až příliš obrozenecky, ale když se vpravo objeví Horusický rybník, začne mi duše zpívat… a kolega herec MIROSLAV DONUTIL u podpisu nakreslil srdíčko a připojil : Jižní Čechy mám rád, protože jsou na jihu - a na jihu, jak známo, je vždy tepleji a to jak v ovzduší, tak u srdce....Voldanova.jpg a když už mluvíme o srdci, tak vždy usměvavá moderátorka JOLANA VOLDÁNOVÁ shrnula své vyznání do motta:“Na srdce jsou Poděbrady, ale na duši (která je mimochodem hned vedle)-celé jižní Čechy !"

Herečka a malířka IVA HÜTTNEROVÁ tvrdí: Neznám člověka, který by poznal jižní Čechy a neměl je rád… Hlavacova.jpgK tomu dodává herečka JANA HLAVÁČOVÁ : Nádherná krajina sama o sobě nestačí - když v ní nejste se správnými,slušnými lidmi –a toho se nám s manželem Luďkem Munzarem zde v hojné míře dostalo. A MUDr. JAN CIMICKÝ je přesvědčen, že: … krajina jižních Čech dodává člověku prožitek vyrovnanosti a navíc, jsou tu příjemní, milí lidé... Režisér JIŘÍ MENZEL říká:...to je nejméně zdevastovaný kus Čech s krásnými místy, našel jsem si zde několik koutků, které vám ale neprozradím, kam se rád jezdím schovávat.

Jak vidí profesor TOMÁŠ HALÍK jih Čech ?:... zavedou-li mne cesty na kraj světa, ta země zamyšlená mi nabídne návrat tam, kde domov má půvabnou tvář jihočeských madon a třpyt a vůni letních rybníků.Buresova.jpg Moderátorka SASKIA BUREŠOVÁ se vyznala, že: ...často vracet do této nádherné části Čech, neboť jsem zde zanechala mnoho svých přátel a hlavně - kus svého srdce. Zpěvačka JITKA ZELENKOVÁ napsala: Zelenkova.jpg Jižní Čechy přímo zbožňuji, dýchají na mě zvláštním, neopakovatelným kouzlem a člověku se chce neustále se vracet na ta krásná místa. Herec VLASTIMIL BRODSKÝ přiznal, že má rád svůj rodný kraj, ale také konstatoval : …poklidem třeboňských rybníků a symfonií ptačích populací jižní Čechy Valašsko dokonce přetrumfnou…Poslední větu jsem nechal umělci - fotografovi JANU SAUDKOVI, který zakončil své vyznání slovy : … mohl jsem vyrůstat kdekoliv jinde, ale měl jsem štěstí - dostal jsem se na jih Čech.

Laskavému čtenáři, který dočetl spokojeně až sem a třeba vůbec nenamítá proti „nadržování jednomu koutu Čech “ děkuji - a v opačném případě každého ujišťuji, že vím o tom, že krásných koutů v naší vlasti je mnoho a ještě víc - a každý máme „ten svůj kraj“ v srdci uložený… Přeji pěkné dny v pěkných místech !

Rozmberkzima.jpg

Třeba na hrázi krále rybníků - Rožmberku. I nyní v zimě upoutává… a jaký pohled se naskytne v létě na druhé straně hráze ukáže snímek po přejetí šipkou-myší. (výtok Lužnice)

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

Rudolf Kukačka

O životě(nejen bez růžových brýlí)...

I když nemám vždy životadárné a hřejivé slunce nad hlavou... ještě a stále mám rád život a to v dobré a slušné společnosti.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora